گاوآهن برای زیر و رو کردن زمین های باغی و کشاورزی به کار می رود. نام دیگر گاوآهن خیش است. هدف از استفاده گاوآهن ایجاد تغییرات فیزیکی در خاک برای بذر و شخم زدن می باشد. یکی از مزایای گاوآهن این است که علف های هرز هنگام شخم زدن از بین می روند و به زیر خاک می روند. امیدواریم اهمیت استفاده از گاوآهن را درک کرد باشید در ادامه با قیمت گاو آهن و کاربرد های بیشتر آن آشنا می شوید.

انواع گاوآهن کدام است؟

از نظر اجزای تشکیل دهنده گاوآهن انواع مختلفی از آن وجود دارد که در ادامه آنها را بررسی می کنیم:

گاوآهن برگردان:

این دستگاه یک تیغه فولادی ضد زنگ دارد که به صورت نوک تیز متصل به یک شاسی می باشد. با کمک گاوآهن تراکتور زمین را شخم می زنند و خاکی که در عمق است را به سطح خاک می آورند. گاوآهن  ها بر اساس قدرت تراکتور و نیازی که زمین دارد در انواع مختلفی وجود دارند و تعداد خیش های آن متفاوت است. برای مزارع کوچک از گاوآهن های برگردان سوار استفاده می کنند.

گاوآهن بشقابی:

از گاوآهن بشقابی در خاک های سخت که گاوآهن برگردان توانایی زیرو رو کردن آن را ندارد استفاده می شود. هر واحد این دستگاه دارای صفحات بشقاب مانند هستند که قطر آنها تا حداکثر 95 سانتی متر است. پند واحد از گاوآهن های بشقابی روی یک شاسی قرار دارند که به تراکتور متصل هستند.

گاوآن قلمی:

به مجموعه قلم های متوسطی که روی یک شاسی سوار هستند گاوآهن قلمی می گویند. شکل قلم های فولادی بسیار متفاوت هستند و در اندازه های کوچک، متوسط و بزرگ می باشند.

گاوآهن زیر شکن

از گاوآهن زیرشکن برای  زیر و رو کردن لایه های فشرده خاک استفاده می کنند. معمولا زیرشکن ها تا عمر 75 سانتی متری از خاک فرو می روند.

بهترین گاوآهن کدام است؟

بهترین گاوآهن براساس نوع زمین و نوع نیازتان باید انتخاب شود. برای خرید گاوآهن بهتر است ما متخصصان کشاورزی در این حوزه مشورت کنید و از آنها راهنمایی بگیرید.

اجزای گاوآهن:

به طور کلی قطعات گاوآهن به تنه، تیغه و صفحه برگردان هستند. در هر نوعی از گاوآهن شکل و نوع این قطعات متفاوت است. تنه بخش اصلی گاوآهن است که سایر بخش ها به آن متصل باشند. اندازه این قسمت به شرایط و نوع خاک بستگی دارد. یکی دیگر از اجزای خیش تیغه است که در خاک فرو می رود و این قسمت قابلیت اتصال به تیلر را دارد. این قسمت از گاوآهن از جنس فولاد است و از استحکام بالایی برخوردار می باشد.

مزایای استفاده از گاوآهن چیست

  • افزایش نفوذ آب در خاک
  • سبب تهویه خاک می شود
  • مخلوط کردن کودها با خاک
  • آفات را از بین می برد
  • از بین رفتن علف های هرز

برای مشاوره در مورد محصولات و خرید با ما تماس بگیرید