خرید تانکر

تانکر های آب در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد های متنوعی دارد. می توان از تانکر ها در منزل و مکان های مسکونی، مزرعه های کوچک، کارگاه های تولیدی، ادارات و سازمان ها و … جهت نگهداری آب استفاده کرد. تانکر های آب می توانند در جنس های مختلف تولید شوند و همچنین حجم و ظرفیت های مختلفی نیز دارند. در جنس و اشکال مختلف امروزه شاهد تنوع بالایی هستیم که مطابق با شرایط مورد نظر و یا سلیقه های مختلف افراد خریداری می شود. تانکر های ذخیره اب هم می توانند استفاده شخصی و خانگی داشته باشند و هم استفاده صنعتی و کاربردی مانند کشاورزی و موارد مشابه.

اگر زمانی قصد داشتید که تانکر آب خریداری نمایید باید اطلاعاتی راجع به آن داشته باشید تا بهتر بتوانید انتخابی آگاهانه داشته باشید و هزینه های اضافه متحمل نشوید. ما تلاش می کنیم اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم که بتوانید با عوامل مختلف و تعیین کننده در خرید تانکر اشنا شوید. حتی رنگ و ضخامت هم می تواند با توجه به نوع کار شما تاثیر گذار باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

نقش جنس تانکر در زمان خرید تانکر آب

اگر وارد بازار خرید این وسیله شوید خواهید دید که از لحاظ جنس نیز تنوع وجود دارد و شما می توانید با توجه به نیاز خود گزینه مورد نظر را انتخاب نمایید. به عنوان مثال اگر تمایل دارید که از این مخازن بخ منظور نگهداری آب و مصارف خانگی استفاده کنید انواع پلاستیکی می تواند گزینه ای مناسب باشد. آب در این جنس می تواند دست نخورده و قابل آشامیدن باقی بماند. جنس های دیگری از تانکر را نیز شاهد هستیم مانند فایبر گلاس و فولاد که در بازار وجود دارد. نوع مایع و مصرفی که از آن می خواهد شود ارتباطی مستقیم با جنس داخل آن دارد. اگر هم منظور جابجایی راحت و سبکی باشد انواعی از پلی اتیلن یا پلاستیک ها هستند که می توانند مورد استفاده قرار گیرند. به طور کل تانکر های آب مب تواند در 4 دسته کلی قرار گیرد:

خرید تانکر فلزی و نکات آن

این تانکر های از جنس فلز از فلزات مختلف درست می شود که در اکثر موارد با روکشی از جنس گالوانیزه پوشش داده می شوند. در بعضی مواقع تانکر های فلزی ای را به ظاهر شاهد هستیم اما داخل آنها پوششی از پلاستیک و موارد مشابه دارد. پوشش داخلی متفاوت در این نوع تانکر ها باعث می گردد که در برابر عوامل تخریبی محفوظ بماند و نتیجه آن بالا تر رفتن عمر آن باشد.

خرید تانکر پلی اتیلن

اولین گزینه برای تانکر و مخازنی که برای مصرف شرب و خانگی به ذهن می رسد تانکر های پلی اتیلن است. در تولید این گونه تانکر ها از  BPA  استفاده نمی شود و آن را برای مصرف آب مناسب می کند.از نظر هزینه پرداختی و همچنین ایمنی و نگهداری آب در خود می تواند نسبت به گزینه های مشابه خود در بازار انتخابی مناسب باشد. یکی دیگر از دلایل مزیت این تانکر و مخزن ها قیمت مناسب آن است. نسبت به قیمت معقول دوام خوبی دارد و همین امر سبب شده است تا طرفداران زیادی داشته باشد. مناطقی هستند که احتمال زنگ زدگی و تخریب توسط رطوبت زیاد است. برای مناطقی مانند شمال و یا نزدیک سواحل که احتمال خراب شدن تانکر هایی با دیگر جنس ها زیاد است، این نوع از تانکر می تواند گزینه ای مناسب باشد. بهر حال کمی آسیب پذیر است و بهتر است در مکان هایی بدون محافظ که احتمال آسیب رسیدن است نصب نگردد.

به دلیل ماده و نوع ساخت توانایی این وجود دارد که در شکل ها و حجم های متنوعی تولید شود. همچنین به منظور قرار گیری بر روی سطح زمین یا پایین تر از زمین نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. شاهد طرح و شکل های مربی، استوانه ای، مستطیلی و… در ساخت ان هستیم و می توان بنا بر نوع فضا و کاربرد از آنها استفاده کرد.

خرید تانکر آب فایبرگلاس

جنس مواد سازنده این نوع تانکر ها به گونه ای است که می تواند در مقابل مواد شیمیایی از خود مقاومت نشان دهد. همچنین از زنگ زدگی و موارد مشابه نیز ایمن است. به طور کلی تانکر هایی از جنس فایبرگلاس برای شرایط سخت و دمای بالا بسیار مناسب است. می توانند روی زمین نیز قرار گیرند و مقاومت بیشتری دارند اما با این قابلیت ها قیمتی بالاتر نسبت به انواع پلی اتیلن و پلاستیکی دارند. اما مزیت و کاربرد هایی که دارد قادر است هزینه بالاتر آن را جبران نماید.

تانکر آب بتنی برای کشاورزی

این نوع از تانکر های طراحی شده به منظور مصارف صنعتی و یا کشاورزی ساخته و بهره برداری می شود. مزیت زیادی دارند که معمولی ترین آن مقاومت و سختی آنهاست. به راحتی آسیب نمی بینند و در برابر عواملی چون ضربه، انفجار، آتش، عوامل جوی و …ایمن است . مقاومت از خود نشان می دهد. به راحتی می توان آنها را خریداری کرده و یا سفارش ساخت داد تا با توجه به شرایط مکانی مورد استفاده قرار گیرد.

رنگ در تانکر ها

شاید رنگ گزینه ای باشد که همگان فکر کنند نقشی برای تنوع دارد. اما در تانکر ها نوع رنگ می تواند در مواردی بسیار تعیین کننده باشد. به عنوان مثال نور می تواند سبب شود که جلبک درون آب تشکیل گردد و نور عامل و تحریک کننده ای برای رشد این گیاهان است. این مورد برای نگهداری آب می تواند نکته ای منفی باشد. از این رو سازندگان از لایه ها و رنگ هایی استفاده می کنند تا حالتی غیر قابل ورود و مات برای نور تابیده شده به وجود آید تا تشکیل جلبک درون آب به وجود نیاید. اگر برای شما این امر از اهمیت برخوردار است حتما به این عوامل و رنگ نیز دقت داشته باشید. زیرا به راحتی می توانید با انتخاب رنگ صحیح از تشکیل جلبک جلوگیری کنید. عوامل دیگر و میکرو ارگانیزم های دیگری نیز همراه با جلبک ها تشکیل می شود که عامل آن نور خورشید است. اگر عامل رشد آنها و گسترش بیشترشان که همانا نور است، قطع گردد این میکروارگانیزم ها توان حیات و رشد درون آب نخواهند داشت. پس در این موارد رنگ های تیره که مانع ورود نور است گزینه ای عاقلانه به حساب می آید.

خرید تانکر و ظرفیت آنها

از مهمترین عوامل در خرید تانکر مقدار ظرفیت آن است چون باید بدانیم چه مقدار می توانیم آب درون آن ذخیره کنیم. تانکر هایی با ظرفیت های بالا که مقدار ذخیره سازی بیشتری دارند بسیار مناسب هستند اما نگهداری خود را می طلبند و باید شرایط مناسبی وجود داشته باشد تا در ساختمان یا مزارع کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.

اگر استفاده از تانکر و مخزن آب برای شرب و استفاده افراد باشد باید به تعداد افراد و حجم تانکر دقت شود و با میانگین مصرف روزانه و سرانه مصرف گزینه ای متناسب را خریداری نمود. مقدار مصرف آب مخازن به مصرف روزانه افراد، مقدار شرب، حجم نظافت، مقدار مصرف پخت و پز و … بستگی دارد که تعیین کننده حجم و ابعاد مخزن خریداری شده است. اگر بخواهیم یک عدد حدودی بگوییم که شما را تا حدی آگاه نماید باید گفت که طبق آمار به دست آمده یک خانواده ای که 4 نفر جمعیت دارد در طی یک روز عادی تقریبا حدود 650 لیتر آب نیاز دارد که شامل کلیه امور روزانه است. مخازن بزرگ پلاستیکی برای بسیاری از مکان های پر جمعیت و خانواده ها می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

شکل این مخازن هم از اهمیت برخوردار است. شاید شرایط مکانی به گونه ای باشد که هر شکل و فرمی به خوبی جایگیری نشود. انواع فرم های گرد و یا باریک به این منظور ساخته می شود. در مکان هایی مانند خارج از محیط می توان به راحتی از انواع گرد استفاده نمود. زیرا در این شرایط محدودیت فضایی وجود ندارد و به راحتی می توان در مکان های مختلف نگهداری آب از آنها استفاده کرد.

خرید تانکر های باریک

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم مخازن گرد به دلیل فرم و شکلی که دارند فضای بیشتری را طلب می کنند. اما شرایطی وجود دارد که محدودیت فضایی با توجه به شرایط به وجود می آید. مکان هایی هستند که کمبود فضا برای قرار گیری تانکر دارند. بدین منظور برای این محل ها تانکر های باریک مورد استفاده قرار می گیرد. شاید محدودیت فضایی وجود نداشته باشد اما به دلیل نوع محل و رعایت زیبایی مکان استفاده از تانکر های باریک به فضا سازی کمک خواهد کرد. البته باید این نکته را بدانید که این تانکر ها حجم کمتری برای نگهداری آب دارند و اگر برای شما مقدار حجم مورد نظر آب مهم است می توانید چند عدد از آنها را تهیه کنید و با چیدمان در مکان های مشخص ظرفیت آب نگهداری را بالاتر ببرید.. مخزن های باریک بیشترین حجم نگهداری آنها می تواند تا 8500 لیتر باشد که این مقدار قابل ارتقا با تعداد بیشتر از مخازن است.

خرید تانکر های گرد کشاورزی

این تانکر های معروف و پر کاربرد توانایی این را دارند که تا حدود 25000 لیتر آب را در خود جای دهند. در مکان هایی که محدودیت و کمبود فضا وجود ندارد می توان از این مخازن و تانکر ها استفاده کرد و به اندازه کافی آب برای مصارف مختلف ذخیره نمود. برای آب یاری به شیوه های مختلف مناسب است اما بهتر است بسته به شرایط از آبیاری قطره ای استفاده نمود تا آب کمتری مصرف و مدیریت شود. برای مقاصد آبیاری قطره ای این مخازن و تانکر ها گزینه خوب و پر کاربردی شده است. حجم بالای این تانکر ها می تواند به خوبی به کمک کشاورزان بیاید تا دوران و فصل های کم آب و گرم را پشت سر بگذارند.

قیمت تانکر های آب

اگر بخواهیم تانکر آب خریداری کنیم باید بدانیم که عوامل متعددی است که می تواند در قیمت آن نقش داشته باشد. تانکر ها به دلایل مختلف تنوع بالایی داشته که هر کدام می تواند قیمت را دستخوش تغییرات کند. مقدار حجم، جنس، ابعاد و … می تواند قیمت های متفاوتی را ارائه دهد به عنوان مثال تانکر هایی که از جنس پلی اتیلن هستند قیمت ارزانی دارند اما باید بدانید که نسبت به دیگر تانکر ها عمر کوتاه تری خواهند داشت. هزینه کمتر الزاما دلیل بر به صرفه بودن نیست و اگر شرایطی دارید که عمر مخزن برای شما اهمیت دارد حتما جنس های ماندگار تر را انتخاب نمایید. اگر در مکانی هستید که امکان آسیب به مخازن کم است پلی اتیلن می تواند گزینه ای مناسب باشد. شرایط شما نیز در خرید تانکر و انتخاب نوع آن از اهمیت برخوردار است. هزینه اولیه زیاد یک بار اتفاق می افتد اما اثرات و رضایت مندی سال ها به جای می ماند.

از دیگر عواملی که بر روی قیمت تانکر اثر گذار است شکل و فرم ساخته شدن آنها است. فرم های متداول و کلاسیک به شکل گرد بیشتر در دسترس است و ارزان تر است. اشکال باریک ساخته شده مخازن و تانکر آب قیمت بالاتری دارد. اگر بخواهیم یک حجم یکسان از آب را در نظر بگیریم همان مقدار در تانکر های باریک ساخت و ارائه سخت تری داشته و لذا گران تر باید هزینه کرد. همچنین عامل دیگری که باعث می شود مخازن باریک گران تر شود این است که در ساخت آن مواد دیگری نیز استفاده می شود تا استحکام و حفظ حالت بیشتری داشته باشد. میله های بکار رفته در این مخازن هم یکی از دلایل گران تر شدن آن می باشد. در این نوع مخازن از میله های تقویتی استفاده می شود که در زمان پر شدن و سنگینی تانکر آن را محافظت کند و از فشار نا متعارف جلوگیری شود. این میله ها از تغییر شکل شدید و ناگهانی جلوگیری می نماید. درست است گران تر بوده اما برای نوع فضای شما می تواند گزینه ای مناسب باشد.

شاید در نگاه اول تانکر آب قیمت بسیار بالایی نداشته باشد اما چیزی که ممکن است شما را غافلگیر کند هزینه جابجایی و حمل و نقل آن است. در زمان خرید تانکر حتما به هزینه جابجایی دقت کنید تا محاسبات شما بهم نریزد. حتما هزینه ای جداگانه برای حمل و نقل آن به محل مورد نظرتان در نظر بگیرید. به غیر از هزینه خرید و جابجایی باید بدانید که برای راه اندازی تانکر نیاز به لوله، اتصالات، هزینه و دستمزد و … نیز هست.

نکات مورد توجه در خرید تانکر
 • حتما با توجه به نوع کاربری و شرایط استفاده تانکر آب را انتخاب نمایید. دوام تانکر با توجه به شرایط از اهمیت بالایی برخوردار است. باید بدانید که تانکر شما در چه مکان، چه نوع آب و هوا، چه مقدار دما و … قرار است مورد استفاده قرار گیرد. دقت در این موارد سبب می شود که به جنس تانکر و مقاومت آن دقت بیشتری کنید .
 • به چند لایه یا یک لایه بودن تانکر دقت داشته باشید. بعضی از تانکر ها از لایه های مختلفی ساخته می شوند. باید دقت کنید تا اگر نوع کار شما به گونه ای خاص است از انواع چند لایه استفاده کنید تا جنسی خاص با آب داخلی در تماس باشد. همچنین لایه های داخلی عاملی موثر در مقدار نگهداری سالم آب برای شماست.
 • به محلی که قرار است تانکر را قرار دهید دقت بسیار داشته باشید. مکان خود را از قبل پیش بینی کنید و بعد مبادرت به خرید نمایید. قرار گیری تانکر در محلی نا مناسب می تواند سبب آسیب و فشار به آن شود و عمر آن را نیز کوتاه نماید.
 • به ضمانت ها و گارانتی محصول خریداری هم دقت داشته باشید. این امر می تواند خیال شما را نیز آسوده کند تا هزینه های اضافی در اثر اتفاقات پیش بینی نشده را متحمل نشوید.
 • قیمت گرا نباشید. صرفا ارزان تر بودن یک تانکر دلیل بر صرفه جویی نیست. تانکر چیزی نیست که هر چند وقت خریداری و جایگزین شود. باید جنس و کیفیتی را انتخاب کنید تا سال ها خیالی آسوده داشته باشید؛ لذا کیفیت را فدای قیمت نکنید تا ضرر های بعدی برای شما به وجود نیاید.

خرید تانکر آب برای کشاورزان

همانطور که می دانید نام کشاورزی با آب گره خورده است. اولین قدم برای هر کشت و کاری تهیه و تامین آب مورد نظر است.در کشوری هستین که همواره با کمبود آب مواجه است و در زمان هایی گرما و کمبود آب می تواند به محصولات آسیب زده و ضرر های بسیاری را متوجه کشاورزان نماید. در چنین شرایطی لزوم استفاده از تانکر های آب و مخازنی برای ذخیره سازی بیش از پیش به چشم می آید.

در بسیاری از موارد برای حجم های مختلف زراعی و کشاورزی از انواع تانکر های پلی اتیلن و پلاستیکی استفاده می شود که مزایاس مناسبی نیز دارد. در ادامه به مزیت های مخازن پلی اتیلن خواهیم پرداخت

مزیت های خرید تانکر پلی اتیلن

 • از قیمتی مناسب بر خوردار است و نسبت به انواع مشابه ارزان تر و در َدسترس تر است.
 • نسبت به قیمت در برابیر عوامل خارجی مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.
 • در برابر دمای محیط نیز از مقاومت خوبی برخوردار است اما باید در نگهداری دقت بیشتری نسبت به موارد دیگر برخوردار باشد.
 • نسبت به عوامل خورنده مقاومت قابل قبولی دارد.
 • عوامل شیمیایی تاثیر کمی بر روی این مخازن دارد.
 • در ساخت آن از موادی استفاده شده است که استفاده از آن را در صنایع خوراکی و بهداشتی نیز بلا مانع کرده است.
 • برای حمل و نقل نیز گزینه ای مطلوب است زیرا وزن مناسبی نسبت به حجم خود دارد.
 • اگر دچار آسیب دیدگی جدی نشود می توان در بسیاری از موارد آن را تعمیر و ترمیم نمود.
 • به راحتی در دسترس است و مکان های زیادی در کشور انواع مختلف را تولید یا می فروشند.
 • این قابلیت در تولید این مخازن وجود دارد که به راحتی می توان در رنگ های مختلف آن را ساخت.

حجم تانکر آب کشاورزی

با توجه به شرایط مختلف می تواند حجم مخازن و تانکر های آب برای کشاورزی تعیین شود. همانطور که آگاه هستید کشور ما هر روز با کمبود بیشتر منابع و مخازن آب روبرو می شود. ذخیره آب می تواند هم خیال کشاورز را آسوده کند و هم از ضرر های سنگین در روزهای بعد جلوگیری نماید. برای مدیریت بهتر منابع آب آبیاری قطره ای گزینه بسیار مهم به حساب می آید. با این روش با کمترین حجم از آب می توان بیشترین بازده را داشت. روشی به صرفه است و بازده بسیار خوبی نیز دارد. یکی از عوامل و ابزار های شروع آبیاری قطره ای استفاده از تانکر برای ذخیره سازی آن است. این تانکر ها در سطحی بالاتر نسبت به محل مورد نظر قرار می گیرند و در بسیاری از موارد با این شرایط نیازی به پمپ نیز نخواهد بود. تانکر مناسب با حجم مناسب بسیار می تواند به این نوع آبیاری کمک کند. این نوع از تانکر ها می توانند در تعداد و حجم های بالا خریداری شود و مقدار آن بسته به شرایط شما و مقدار مساحت زیر کشت دارد.

حجم تانکر برای زمین های زراعی

همانطور که در بالا اشاره شد آبیاری قطره ای با کمک تانکر می تواند بسیار مناسب باشد و در شرایط سخت هم امکان برداشت محصول را برای ما فراهم نماید. برای آنکه زمین سیراب شود به طور متوسط در شیوه قطره ای در هر متر مربع نیازمند 10 لیتر آب هستیم. البته باید بدانید که بسته به نوع گیاه مورد نظر می تواند این مقدار کمی تغییر کند. با تعیین نوع گیاه کاشته شده و مساحت و حجم زیر کشت به راحتی می توان مقدار آب مصرفی را محاسبه کرد و مخزن و تانکری مناسب را برای این منظور خریداری نمود.

 

حجم تانکر برای زمین های کشاورزی نهال و درخت دار

اگر آبیاری قطره ای با تانکر های آب انجام شود در این شرایط و نوع محصول این مقدار در دوران اولیه و سالهای نخست دوره آب دهی بطور هفتگی است که در هر بار بین 10 الی 30 لیتر نیاز است. نوع درخت و نهال می تواند این مقدار را دستخوش تغییرات نماید. اگر نهال ها کوچک و سن کمی داشته باشد احتمال دارد این مقدار آبیاری در زمان گرما سه بار در هفته شود. اگر درختان و نهال های قدیمی تر و دو ساله وجود داشته باشد این مقدار می تواند به دو بار در طی یک ماه برسد زیرل نهال از مقاومت بالایی برخوردار شده است. شما قادر خواهید بود با توجه به نوع آب و هوا و دما، نوع درخت و نهال، سطح زیر کشت، تعداد درختان و … محاسبه نمایید که در هر دوره به چه مقدار آب نیاز دارید. تانکر مورد نظر با حجم مورد نیاز می تواند خیال شما را بایت آبیاری قطره ای راحت کند و در موارد پیش بینی نشده شما غافلگیر و دچار ضرر و زیان نشوید.

تانکر های پلی اتیلن چه مزیت هایی دارد؟

این نوع از تانکر ها کیفیت بالاتری نسبت به انواع پلاستیکی دارد و لذا قیمتی نیز به مراتب بالاتر دارد. امروزه به دلیل آنکه کیفیت بهتری دارد استفاده از آن نیز فراگیر تر شده و برای آبیاری قطره ای در زمین های کشاورزی در مساحت های بالا و پایین مورد استفاده قرار می گیرد. برای مساحت های بالا این گزینه توصیه می گردد. همچنین در حجم های متناسب می تواند برای باغ و باغچه ها نیز گزینه ای عالی باشد. به طور کلی مزیت های این نوع از تانکر ها به شکل خلاصه بیان میشود:

 • جابجایی سهل و راحتی دارد . به خوبی تهیه و نصب می گردد.
 • از آنجایی که دوام بالایی دارند می توانند سالها مقاومت خوبی نشان دهند و خیال شما را تا مدت ها راحت کنند.
 • ساخت این مخازن به گونه ای است که جنس به کار رفته خیال شما را از زنگ زدگی و خوردگی و دیگر عوامل راحت می کند.
 • عوامل محیطی و آب و هوا تاثیر خاصی بر روی اسن مخازن نگذاشته و سبب اسیب نمی شود. به عنوان مثال در سرمای زیاد و یخ زدگی هم این مخازن مقاومت خوب و بالایی دارند.
 • برای نصب و راه اندازی و یا تجهیز آنها به اتصالات مختلف مشکل خاصی به وجود نمی اید و به راحتی می توان هر گونه عملیات تکمیلی را انجام داد.

تانکر هایی از جنس پلی اتیلن این قابلیت را دارند که در انواع یک یا چند لایه تولید شوند. بعضی مواقع دیده شده است که مخازن پلی اتیلن لایه های تیره رنگی دارند که از نفوذ نور به آب جلوگیری می کند. این به دلیل جلوگیری از شکل گرفتن جلبک است و شرایط تشکیل آن با قطع نور مورد نیاز از بین خواهد رفت.

 

نتیجه...

تانکر آب با توجه به نوع استفاده و کاربرد چه به صورت مصرف خانوادگی یا صنعتی بسیار ارزشمند است. وجود تانکر در اموری مانند کشاورزی امری مهم تلقی می شود. حتی اگر همیشه به آب هم دسترسی دارید برای موارد پیش بینی نشده و مقطعی نیز می توانید از آن بهره ببرید. اتفاقات پیش بینی نشده می تواند هر چند کوتاه زحمات چندین ماه شما را از بین ببرد. وجود تانکر آب می تواند در زمینه کشاورزی شرایطی را فراهم کند که همیشه و در هر فصلی محصولات شما شاداب باشند و نیازی نیست برای تهیه آب روش های سخت در پیش گیرید. با تهیه مخزن و تانکر های مناسب با شرایط خود هم بازده محصولات را بالا ببرید هم آسودگی خاطر را در زمان کشاورزی به خود هدیه کنید.

برای مشاوره در مورد محصولات و خرید با ما تماس بگیرید